Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie de pensionare in timpul concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie de pensionare in timpul concediului medical

Buna ziua. Am un salariat caruia i-a venit astazi decizia de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, dar acest salariat mai are un certificat medical pana la 30.04.2015. Eu, ca angajator, cu ce data ii voi inceta cim-ul: cu data de azi (azi mi-a adus la cunostinta) sau astept sa se termine medicalul si ii incetaez cu 01.05.2015?
Va multumesc!
Art 49 alin (5)/Codul muncii
De fiecare dată când în timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauză de încetare de drept a contractului individual de muncă, cauza de încetare de drept prevalează.
(ii putetui inceta CIM)

Conf. art.32/OUG 158/2005, indemnizatia de concediu medical se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate
Bruta, utilizator
De la data comunicarii deciziei de pensionare , c.i.m. inceteaza de drept.
In speta, astazi c.i.m. inceteaza.
Va multumesc!