Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cererea de insriere in tabelul suplimentar
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cererea de insriere in tabelul suplimentar

Cererea de insriere in tabelul suplimentar al creantei se timbreaza avand in vedere ca s-a timbrat initial la depunerea cererii deinscriere la masa credala cu 200 lei?
Potrivit art. 14 din OUG 80/2013:
,,(1) Actiunile, cererile, obiectiunile, contestatiile introduse ia instantele judecatoresti in temeiul Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei, cu modificarile si completarile ulterioare, al Ordonantei Guvernului nr. 10/2004 privind falimentul institutiilor de credit, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 287/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, si al Legii nr. 503/2004 privind redresarea financiara, falimentul, dizolvarea si lichidarea voluntara in activitatea de asigurari, cu modificarile si completarile ulterioare, se taxeaza cu 200 lei.[...]".

Având în vedere că este vorba de o cerere distinctă cererii de înscriere în tabelul preliminar de creanţe împotriva debitoarei, opinăm la faptul că această CERERE se timbrează cu 200 lei.