Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Taxa judiciara recuperare drepturi salariale prin ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Taxa judiciara recuperare drepturi salariale prin "masa credala"

Buna ziua,
Va rog, a-mi comunica daca pentru recuperarea drepturilor salariale prin “masa credala” trebuie platita taxa judiciara de timbru si timbru judiciar.
Specificati cuantumul acestora si cadrul legal !
Va multumesc !
OUG nr.80/2013 privind taxele judiciare de timbru:

(1)Acţiunile, cererile, obiecţiunile, contestaţiile introduse la instanţele judecătoreşti în temeiul Legii nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, cu modificările şi completările ulterioare, al Ordonanţei Guvernului nr. 10/2004 privind falimentul instituţiilor de credit, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 287/2004, cu modificările şi completările ulterioare, şi al Legii nr. 503/2004 privind redresarea financiară, falimentul, dizolvarea şi lichidarea voluntară în activitatea de asigurări, cu modificările şi completările ulterioare, se taxează cu 200 lei.

Multumesc!