Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare persoana juridica de la persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare persoana juridica de la persoana fizica

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns! Daca sunt persoana juridica (vand materiale constructii) si incasez de la o persoana fizica peste 5000 lei este in regula?
Buna ziua,
Este in regula, puteti incasa pana la 10000 lei.
Dar mentionez faptul ca in domeniul de activitate 7112 (firma presteaza executie constructii - monopera+materiale), iar materialele sunt achizitionate de la furnizor, iar firma mai departe pentru a se putea descarca de gestiune le refactureaza. Ramane valabila incasarea pe zi de 10.000 lei?