avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renta viagera?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renta viagera?

Bunica mea a vandut unui nepot o casa si terenul de langa ea prin act de vanzare cumparare. Bunica mea are dreptul la renta viagera pentru casa vanduta?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 16:10, 29 Decembrie 2006
daca in actul de vanzare-cumparare a stipulat asta, da. daca nu, nu.
cred ca nu m-am facut bine inteleasa. in cazul vanzarii pamantului de catre batrani, statul le plateste anual cate 100 de euro/ha, renta viagera. vreau sa stiu daca acest lucru este valabil si in cazul vanzarii imobilelor.
Multumesc!

adica tu vrei renta viagera de la stat pt. o casa vanduta ? ma indoiesc ca se va intampla asta.



cred ca nu m-am facut bine inteleasa. in cazul vanzarii pamantului de catre batrani, statul le plateste anual cate 100 de euro/ha, renta viagera. vreau sa stiu daca acest lucru este valabil si in cazul vanzarii imobilelor.
Multumesc!


bunica ta pirmea acea renta viagera intrucat indeplinea anumite conditii de varsta si pt a cultiva pamantul banuiesc. Din momentul in care titularul dreptului de proprietate asupra terenului s-a schimbat , fostul proprietar nu mai poate primi acea renta intrucat lipseste obiectul

Noul titular al dreptului de proprietate poate primi aceasta renta daca la randul sau intruneste toate conditiile legale.
renta viagera se da numai pt. terenurile arabile:((

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire yonutz1_22 yonutz1_22 Buna ziua, Va adresez o intrebare referitor la dezbaterea mostenirii bunicului meu care a decedat in data de 6 decembrie 2008. Mostenitorii sunt cei doi copii ... (vezi toată discuția)
Renta viagera capitaneanu_mioara capitaneanu_mioara Bună ziua! Am următoarea întrebare : Mama mea primește rentă viageră pentru 4 ha. teren agricol în extravilan, având acest teren în ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire teren agricol oanabomboana24 oanabomboana24 Buna ziua, Bunicul meu a decedat acum 3 luni si a lasat lucrurile alandala aici pe pamant. Casa batraneasca cu toate acareturile din dotare a fost data prin ... (vezi toată discuția)