Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renta viagera?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renta viagera?

Bunica mea a vandut unui nepot o casa si terenul de langa ea prin act de vanzare cumparare. Bunica mea are dreptul la renta viagera pentru casa vanduta?
Multumesc!
daca in actul de vanzare-cumparare a stipulat asta, da. daca nu, nu.
cred ca nu m-am facut bine inteleasa. in cazul vanzarii pamantului de catre batrani, statul le plateste anual cate 100 de euro/ha, renta viagera. vreau sa stiu daca acest lucru este valabil si in cazul vanzarii imobilelor.
Multumesc!

adica tu vrei renta viagera de la stat pt. o casa vanduta ? ma indoiesc ca se va intampla asta.

cred ca nu m-am facut bine inteleasa. in cazul vanzarii pamantului de catre batrani, statul le plateste anual cate 100 de euro/ha, renta viagera. vreau sa stiu daca acest lucru este valabil si in cazul vanzarii imobilelor.
Multumesc!

bunica ta pirmea acea renta viagera intrucat indeplinea anumite conditii de varsta si pt a cultiva pamantul banuiesc. Din momentul in care titularul dreptului de proprietate asupra terenului s-a schimbat , fostul proprietar nu mai poate primi acea renta intrucat lipseste obiectul

Noul titular al dreptului de proprietate poate primi aceasta renta daca la randul sau intruneste toate conditiile legale.
renta viagera se da numai pt. terenurile arabile:((