Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Legi actualizate pentru avizarea tehnica a rapoartelor ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Legi actualizate pentru avizarea tehnica a rapoartelor de expertiza

Buna ziua

As vrea sa aflu daca Ordinul pentru aprobarea Regulamentului privind avizarea tehnica a expertizelor judiciare efectuate de expertii judiciari in specializarea topografie, cadastru si geodezie din 11 octombrie 2011 mai este valabil inca, sau au aparut alte legi in domeniu, deoarece vreau sa solicit instantei avizarea tehnica din partea OCPI a unui raport de expertiza .
In NCPC art 336. alin 3 se precizeaza ca "În cazurile anume prevăzute de lege, depunerea raportului se va face numai după obţinerea avizelor tehnice necesare ce se eliberează numai de organismele de specialitate competente."
De aceea vreau sa aflu care sunt cazurile prevazute de lege si care e aceasta conform prevederilor noului cod de procedura civila.
Se respecta prevederile Ordinului comun MJ nr.1882/ 12.09.2011 + ANCPI nr. 1.044.364/ 19.09. 2011
-Art.1 (1) Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI), prin oficiile de cadastru și publicitate imobiliară (OCPI), avizează tehnic, exclusiv cu privire la corectitudinea datelor topografice, expertizele judiciare efectuate de către experții judiciari în specializarea topografie, cadastru și geodezie.
(2) Avizarea tehnică a expertizelor judiciare prevăzute la al.(1), în conformitate cu art.4 lit.l) din Legea cadastrului și a publicității imobiliare nr. 7/1996, republicată, cu modificările și
completările ulterioare, se face la solicitarea instanței de judecată care a dispus efectuarea expertizei.
(3) În cazul cererilor prin care se solicită pronunțarea unei hotărâri ce ține loc de act autentic de înstrăinare a unor bunuri imobile, dacă instanța de judecată va dispune efectuarea unei
expertize judiciare, aceasta va fi avizată în conformitate cu art. 3 2 alin. (3) din Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, cu modificările și completările ulterioare.
Dupa cum se observa, avizarea se face daca instanta de judecata care a dispus expertiza solicita avizarea tehnica a expertizei judiciare.
Buna ziua

Multumesc mult pentru raspunsul acordat. O zi buna tuturor