Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintarea unui PFA pentru taximetrie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintarea unui PFA pentru taximetrie

Buna ziua,

As vrea sa infiintez o firma pentru transport persoane in regim de taxi; m-am gandit sa aleg PFA-ul. Vreau sa angajez un sofer taxi. Intrebarea este: am nevoie de atestat manager transport persoane emis de ARR?

Multumesc.
Din cate stiu eu, nu poate fi angajata o persoana care sa execute functia pentru care este inregistrat PFA-ul, in cazul acesta un sofer (domeniul fiind Transport cu taxiuri).
Deci, daca doresti doar Intreprindere Individuala, in cadrul careia ai nevoie de acel atestat de manager de la ARR.