Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj mostenire

am 66 ani si am trait in concubinaj 30 ani cu un domn care in 2008 a decedat ,in urma concubinajului a rezultat un copil care acum este major,defunctul nu a lasat nici un act de mostenire la nimeni,ce drepturi am eu.Eu nu am lucrat niciodata dar pot dovedi cu martori ca am muncit in gospodarie si am adus bunuri materiale
Concubinii, spre deosebire de soti, nu au vocatie reciproca la mostenirea celuilat. Este vorba de mostenirea legala, deoarece nimic nu ii impiedica sa lase un testament prin care sa-l instituie mostenitor pe partenerul sau.
In legatura cu situatia copiilor nascuti in afara casatoriei, acestia se bucura de acelasi regim de ocrotire ca si orice copil din casatorie, legea prevede asimilarea copilului din afara căsătoriei cu cel din căsătorie .
Mai pe romaneste nu o sa primiti nimic. Nu-l veti mosteni pe fostul concubin.
Numai copilul il mosteneste pentru ca este copilul lui.
Concubinii nu au vocatie succesorala .Copilul recunoscut , insa , are drept de mostenire.
din pacate nu aveti vocatie succesorala .
singurul care va mosteni este copilul dvs ., daca acesta a fost recunoscut de catre tatal sau .