avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea concubinajului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea concubinajului

am o prietena care a stat in concubinaj cinci ani si jumatate cu un barbat care de curand s-a imbolnavit si a decedat.
intrebarea mea este daca ea are vreun drept legal asupra bunurilor mobile sau imobile.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 23:36, 25 Iulie 2012


Concubinii, spre deosebire de soti, nu au vocatie reciproca la mostenirea celuilalt. Este vorba de mostenirea legala, deoarece nimic nu ii impiedica sa lase un testament prin care sa-l instituie mostenitor pe partenerul sau.

Ultima modificare: Miercuri, 25 Iulie 2012
ContSters259084, utilizator
Nu are dreptul la nimic din mostenirea defunctului dacă nu are un testament in favoarea ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concubinaj mostenire maryl_328 maryl_328 am 66 ani si am trait in concubinaj 30 ani cu un domn care in 2008 a decedat ,in urma concubinajului a rezultat un copil care acum este major,defunctul nu a ... (vezi toată discuția)
Divort alexandra88 alexandra88 traiesc cu cineva in concubinaj de 10 ani,vreau sa stiu dc legal am dreptul la bunuri dupa moartea lui? (vezi toată discuția)
Ce se intampla cu bunurile la moartea unuia dintre concubini? Cristina sb Cristina sb Ce se intampla cu bunurile a doua persoane care traiesc in concubinaj de 10 ani-iar in timpul acesta barbatul a primit o mostenire si femeia a cumparat un ... (vezi toată discuția)