Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea concubinajului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea concubinajului

am o prietena care a stat in concubinaj cinci ani si jumatate cu un barbat care de curand s-a imbolnavit si a decedat.
intrebarea mea este daca ea are vreun drept legal asupra bunurilor mobile sau imobile.
va multumesc

Concubinii, spre deosebire de soti, nu au vocatie reciproca la mostenirea celuilalt. Este vorba de mostenirea legala, deoarece nimic nu ii impiedica sa lase un testament prin care sa-l instituie mostenitor pe partenerul sau.

ContSters259084, utilizator
Nu are dreptul la nimic din mostenirea defunctului dacă nu are un testament in favoarea ei.