Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza majorarea pensiei pentru pensionarii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza majorarea pensiei pentru pensionarii care isi continua activitatea ?

Am iesit cu decizie la pensie la limita de varsta in 2014 luna septembrie, dar imi continui activitatea cu contract de munca. Vreau sa stiu cum se calculeaza sporul la pensie si la ce perioada trebuie depusa adverinta la casa pensiilor pentru recalculare. Va multumesc !
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu prevede o perioada minima in care puteti solicita recalcularea punctului de pensie, ea prevede urmatoarele:

Art. 107

(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

(4) Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii.

(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) si (4) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.

2. - Cand doriti va adresati Casei de Pensii cu o cerere de recalculare.
- Nu e nevoie de adeverinta de venituri deoarece Casa de Pensii are in evidenta electronica veniturile dvs. evidentiate de angajator in declaratiile lunare nominale (D112) depuse la ANAF.
Se calculeaza numarul de puncte pentru stagiul adaugat.
Se imparte la stagiul complet.
Punctajul mediu anual pentru stagiul adaugat se aduna cu punctajul mediu anual aflat in plata.
Noul punctaj mediu anual x valoarea punctului de pensie = noul cuantum al pensiei.
Mergeti la casa de pensii cu copie BI, copie cupon si adeverinta de la locul de munca si cereti recalcularea pensiei. ( adeverinta este necesara pt a se vedea daca angajatorul isi are sediul in jud. dvs sau in alt judet, daca isi are sediul in alt jud. casa de pensii trebuie sa ceara adeverinta de la casa de pensii a jud. respectiv pt. ca nu figurati in baza de date).