Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto

Buna ziua, mi-am inmatriculat masina in Decembrie anului 2006, adusa din Germania. La vremea respectiva se numea " taxe vamale " , pe care le-am platit. Statul roman a tinut ascus si nu a facut public faptul ca, putem recupera taxele platite, adica " taxele vamale " din aceea vreme ( 2006 - 2009 ) cum era normal si firesc acest lucru. Doar unii au stiut de aceasta chestie, adica " pilele, cunostintele, etc " , care la randul lor percepeau un comision din taxa recuperata. Eu am aflat tarziu de acest lucru. Eu platisem taxele vamale 2075 euro, si....degeaba.
Dar intrebarea mea este : Daca vand masina unui roman, inmatriculata, el sau eu trebuie sa mai platim taxa de poluare, stiind ca eu am platit deja o taxa Statului Roman
La care statul roman, ne fura, ne infunda, ne saraceste si ne duce la sapa de lemn sau de cauciuc( vom merge inapoi in iobagie ) asta-i sigur
Daca ati achitat taxa aceea ("vamala") care se achita in temeiul Codului fiscal (Legea 571/2003), noul proprietar nu mai trebuie sa achite timbrul de mediu.
CristinaPaisa a scris:

Daca ati achitat taxa aceea ("vamala") care se achita in temeiul Codului fiscal (Legea 571/2003), noul proprietar nu mai trebuie sa achite timbrul de mediu.

Daca s-au platit in anul 2006 taxe vamale, noul cumparator trebuie sa plateasca timbrul de mediu . Asta datorita faptului ca doar din 2007 au inceput a se percepe taxe de prima inmatriculare, poluare si emisii poluante. Doar cumparatorii autovehiculelor pentru care a fosta achitata aceasta taxa si nu a fost recuperata in instanta beneficiaza de scutire de la plata timbrului de mediu . Se poate incerca o actiune in instanta de inmatriculare fara plata timbrului de mediu .