Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Același cod Caen - taxa de autorizare diferita la ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Același cod Caen - taxa de autorizare diferita la primarie

Buna ziua
Va rog, daca ma poate ajuta si lamuri cineva, aștept răspunsul dumneavoastră!
Intenționez si ma chinui de ceva vreme sa deschid o cantina, gen " împinge tava".
Din punct de vedere al Registrului Comerțului si Ansva totul e clar - cod 5610.
Problema e la Primărie:
- autorizație restaurant - 4200 lei
- autorizație fast food - 1400 lei
Același cod Caen la amândouă. Eu unde ma încadrez si ce declar la Primărie? Nu am ospătari, doar o persoana la debarasat si curățenie. Clientul este servit la vitrina unde si achita produsele, după care merge cu tava la masa. Acestea sunt servicii de restaurant? Va dați seama ca nu am nici o dorință de a achita o autorizație nejustificata. Mulțumesc mult si aștept ajutorul dumneavoastră!
Cu stima
Dpmdv cred ca este fast-food (dar presupun ca primaria incadreaza fast-foodul la genul de servire la geam direct in strada), insa trebuie sa consultati HCL ul si sa vedeti daca acolo sunt definiti termenii si in ce mod, daca nu, va trebui sa cautati definitia termenilor in legislatia de profil si apoi sa interpretati legislatia de la primarie - toate acestea au relevanta in instanta, sau in motivarea plangerii prealabile catre primarie, caci in fata functionarului de la ghiseu nu fac doi bani, stiu.