Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reevaluare cladire la 31.12.2014
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reevaluare cladire la 31.12.2014

Buna seara.
O societate comerciala face reevaluarea cladirii aflate in patrimoniu cu data de 31.12.2014.
Bilantul pe anul 2014 a fost depus.In aceasta situatie,se poate inregistra reevaluarea in 2015?Mentionez ca societatea este platitoare de impozit pe microintreprindere.
Multumesc.
Exista un termen in care trebuia depusa reevaluarea, termen imperativ.
Nu puteti, AGA nu a aprobat respectivul raport de reevaluare, asa rezulta din faptul ca bilantul s-a depus deja aprobat fara reevaluare.

In ordin 3055, acesta aplicandu-se pana la 31.12.2014:

8.2.5.1. Reevaluarea imobilizărilor corporale
121 -
(1) Entităţile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârşitul exerciţiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situaţiile financiare întocmite pentru acel exerciţiu.

Reevaluarea se inregistreaza exclusiv la 31.12 fiind o regula alternativa de evaluare la sfarsit de an si pentru raportarea financiara.

Ordinul 1802/2014 reia aceste prevederi:

3.4.1. Reevaluarea imobilizărilor corporale
99. -
(1) Prin derogare de la evaluarea pe baza principiului costului de achiziţie sau al costului de producţie, entităţile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârşitul exerciţiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situaţiile financiare întocmite pentru acel exerciţiu.

Puteti in schimb efectua o alta reevaluare la 31.12.2015, in baza conditilorde la acea data.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Evaluatorul face reevaluarea acum,intrucat urmeaza vanzarea cladirii,dar pe raport mentioneaza data de 31.12.2014.
Bilantul fiind depus,nu se poate inregistra decat in 2015.