Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Analize medicina muncii cofetar
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Analize medicina muncii cofetar

Buna seara,

Ce analize medicale sunt necesare/obligatorii pentru personalul unui laborator de cofetarie?

Multumesc!
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atenţie: examenul tegumentelor și mucoaselor, inclusiv al cavităţii bucale)
- examen coprobacteriologic
- examen coproparazitologic

Examen medical periodic:
- examen clinic general – semestrial (atenţie: examenul tegumentelor și mucoaselor, inclusiv al cavităţii bucale)
- examen coprobacteriologic – în trimestrul II sau III
- examen coproparazitologic – anual
Detalii : [ link extern ]
Conform HG 355/2007 serviciile medicale de medicina muncii, ce se efectueaza la angajare sau periodic, sunt in functie de factorii de risc profesional din "Fisa de identificare a factorilor de risc profesional" (anexa 3) care se regasesc in cele 146 de fise din anexa 1.

In cazul de fata factorul de risc este "sector alimentar" si acestuia ii corespunde fisa 128 din anexa 1. Daca lucreaza noaptea se adauga si fisa 143.

Vezi [ link extern ]
ionion2000, utilizator