Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Hepatita C
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Hepatita C

Dacă ai hepatita C poți lucra la un laborator de apa potabilă al orașului,unde se încadrează aceasta problema
Cred ca aici
H.G. 355/2007, Anexa 1
Fişa 131. Instalaţii centrale de aprovizionare cu apă potabilă şi alte unităţi de interes public - personalul care participă la următoarele activităţi: amenajarea paturilor filtrante, curăţarea filtrelor şi rezervoarelor, repararea şi întreţinerea puţurilor de captare, a drenurilor, a captărilor de izolare
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atenţie: examenul tegumentelor şi mucoaselor, inclusiv al cavităţii bucale)
- examen coprobacteriologic
- examen coproparazitologic
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual (atenţie: examenul tegumentelor şi mucoaselor, inclusiv al cavităţii bucale)
- examen coprobacteriologic - trimestrul II sau III
- examen coproparazitologic - anual
Contraindicaţii:
- afecţiuni dermatologice transmisibile acute
- boli infectocontagioase în evoluţie
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive

Discutati cu medicul de medicina muncii de la unitatea la care lucrati.
Ionut.ion, utilizator
In urma examinarii dvs. medicale de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, medicul va completa fisa de aptitudine a dvs. si dupa caz (evolutia bolii dvs.) poate mentiona apt/ inapt pentru locul de munca ....
Vedeti contraindicatiile:
-boli infectocontagioase in evolutie.