avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru

buna seara .As dorii sa stiu care este diferenta intre taxa de timbru de la apel si cea de la recurs?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:34, 24 Februarie 2016
oug 80/2013
Art. 23
(1) Cererile pentru exercitarea apelului impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 50% din:
a) taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta, dar nu mai putin de 20 lei;
b) taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani, dar nu mai putin de 20 lei.
(2) Apelul incident si apelul provocat se taxeaza potrivit regulilor prevazute la alin. (1).

Art. 24
(1) Recursul impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 100 lei daca se invoca unul sau mai multe dintre motivele prevazute la art. 488 alin. (1) pct. 1—7 din Codul de procedura civila.
(2) In cazul in care se invoca incalcarea sau aplicarea gresita a normelor de drept material, pentru cereri si actiuni evaluabile in bani, recursul se taxeaza cu 50% din taxa datorata la suma contestata, dar nu mai putin de 100 lei; in aceeasi ipoteza, pentru cererile neevaluabile in bani, cererea de recurs se taxeaza cu 100 lei.
(3) Recursul incident si recursul provocat se taxeaza dupa regulile prevazute la alin. (1) si (2).

Art. 25
(1) Se taxeaza cu 20 lei cererile pentru exercitarea apelului sau, dupa caz, a recursului impotriva urmatoarelor hotarari judecatoresti:
a) incheierea prin care s-a dispus vanzarea bunurilor in actiunea de partaj;
b) incheierea de suspendare a judecarii cauzei;
c) hotararile de anulare a cererii ca netimbrata, nesemnata sau pentru lipsa calitatii de reprezentant.
(2) Se taxeaza cu 50 lei cererile pentru exercitarea apelului sau, dupa caz, recursului impotriva urmatoarelor hotarari judecatoresti:
a) hotararile prin care s-a respins cererea ca prematura, inadmisibila, prescrisa sau pentru autoritate de lucru judecat;
b) hotararea prin care s-a luat act de renuntarea la dreptul pretins;
c) hotararea prin care s-a luat act de renuntarea la judecata;
d) hotararea prin care se incuviinteaza invoiala partilor.
(3) Cererea pentru exercitarea caii de atac care vizeaza numai considerentele hotararii se timbreaza, in toate situatiile, cu 100 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza taxa de timbru pentru recurs cosmamihai cosmamihai Contest ,in recurs,la un proces de succesiune,suma de 8000 de lei.Trebuie sa platesc 645 de lei taxa de timbru.Nici la fond,nici la apel ,nu am platit atat de ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru pt apel la tribunal nastasemihaela nastasemihaela Buna seara, Doresc sa fac apel la o Sentință civilă la Tribunal si nu știu cum sa calculez taxa de timbru! Instanța ma obliga sa plătesc reclamantei ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, as dori sa stiu daca contest o hotărâre judecatoreasca ... Yves Yves Bună ziua, Asi dori sa stiu daca cotest o hotarire judecatoreasca privind un proces de partaj, trebuie sa achit taxa judiciara din nou si daca avocatul care ... (vezi toată discuția)