Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nu platesc tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nu platesc tva

Buna seara!Eu am vandut niste marfa pe care am emis o factura,am adaugat tva`ul pe factura..clientul mi-a achitat factura prin transfer bancar..dupa care a plecat din tara..practic acea factura pe care i-am emis`o..a aruncat`o..nu`l interesa..MAI ARE ROST SA PLATESC TVA`UL DE PE ACEA FACTURA?SA MERG LA ANAF SA IL ACHIT?Are sens?CE RISCURI SUNT DACA NU ACHIT TVA`UL DE PE O FACTURA..atata timp cat clientul a aruncat acea factura...
Plata T.V.A. se face in urma intocmirii decontului iar nu urmarind daca clientii inregistreaza factura emisa de mine.

Ce spuneti dvs. e joc de noroc. Incercati! Multi n-au reusit si-i vedem la televizor. Altii, nestiuti, poate, da! Cine-i stie? Acesta e riscul. Sfatul meu e sa nu riscati. Ca sunt mai multi unii sau ceilalti, tine de intamplare. Eu cred ca nu asta trebuie sa conditioneze viata.
pai eu nu depun declaratia 300 ...si daca nu o depun...care`i problema?nu o depun..nu platesc..eu sunt platitor de TVA si trebuie sa depun in fiecare luna declaratia 300..uite ca eu luna asta nu vreau sa depun declaratia..is obligat sa o depun?ma poate controla cumva ca am vandut niste produse si nu am achitat tva`ul?
Odata cu inregistrarea la O.R.C., care e ca si certificatul de nastere pentru un nou nascut, vi se aplica legile corespunzatoare functionarii. Se presupune ca, intr-un stat de drept, cei ce incalca legea sunt sanctionati. Intradevar, nu se poate 100%, dar cine stie? Poate, se va intampla in Romania.
Daca nu depuneti D300 desi aveti aceasta obligatie cf vectorul fiscal, atunci confirm CPF:

Art. 67 Stabilirea prin estimare a bazei de impunere:

(1) Organul fiscal stabilește baza de impunere și obligația fiscală de plată aferentă, prin estimarea rezonabilă a bazei de impunere, folosind orice probă și mijloc de probă prevăzute de lege, ori de câte ori acesta nu poate determina situația fiscală corectă.

(2) Stabilirea prin estimare a bazei de impunere se efectuează în situații cum ar fi:

a) în situația prevăzută la art. 83 alin. (4);
....

Art. 83 Depunerea declaraţiilor fiscale

(4) Nedepunerea declaraţiei fiscale dă dreptul organului fiscal să procedeze la stabilirea din oficiu a impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume datorate bugetului general consolidat. Stabilirea din oficiu a obligaţiilor fiscale nu se poate face înainte de împlinirea unui termen de 15 zile de la înştiinţarea contribuabilului privind depăşirea termenului legal de depunere a declaraţiei fiscale. În cazul contribuabililor care au obligaţia declarării bunurilor sau veniturilor impozabile, stabilirea din oficiu a obligaţiei fiscale se face prin estimarea bazei de impunere, potrivit art. 67. Pentru impozitele, taxele şi contribuţiile administrate de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, înştiinţarea pentru nedepunerea declaraţiilor şi stabilirea din oficiu a obligaţiilor fiscale nu se face în cazul contribuabililor inactivi, atât timp cât se găsesc în această situaţie.