avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in evacuare/lipsa titlu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in evacuare/lipsa titlu

Buna ziua, In speta
Familia de chiriasi locuieste intr-un imobil inchiriat de la stat din aprox anii 60.
pana in 2014 a existat un contract continuu de inchiriere,
proprietarul a obtinut titlul de proprietate al imobilului insa pe cai neortodoxe ca sa zic asa.au plimbat titlurile de proprietate de la un om la altu.
statul nu s-a mai ocupat de obligatiile contractului inca din ani 90
chiria fiind partial platita.acest lucru poate dovedi neprecaritatea proprietarului
in cazul unei intentii de a uzucapa imobilul(uzucapiunea lunga durata) prin jonctiunea posesiei?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:08, 17 Aprilie 2015
Uzucapiunea este unul din efectele posesiei prin care posesorul poate deveni proprietar.Dar,conform art .918(1)NCC "Nu constituie posesie stapanirea unui bun de catre un detentor precar,precum:
a) locatorul,comodatarul,depozitarul,creditorul gajist;" Ca atare, raspunsul la intrebarea dvs. este NU.
Ce fel de titlu a obtinuit si pe ce cai neortodoxe?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chiriasii - au dreptul de a pretinde parte din apartament daca platesc chirie de 8 ani? mayte_22 mayte_22 Buna ziua, Am o situatie concreta cu care multi dintre dvs cred ca s-au confruntat deja, dintre proprietarii care au apartamente inchiriate: Detin un ... (vezi toată discuția)
Posesorul law_and_order law_and_order salut, eu sunt noua aici deci daca nu am pus intrebarea unde trebuia va rog sa ma scuzati. In momentul de fata invat pentru o restanta la civil - drepturile ... (vezi toată discuția)
Obtinerea actului de proprietate beneficiind de uzucapiune andrei calud andrei calud Buna ziua! In anul 1990 am cumparat o casa si un teren vis-a-vis de casa, cu chitanta de mana. In anul 2001 primaria a incadastrat terenul respectiv ... (vezi toată discuția)