Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in evacuare/lipsa titlu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in evacuare/lipsa titlu

Buna ziua, In speta
Familia de chiriasi locuieste intr-un imobil inchiriat de la stat din aprox anii 60.
pana in 2014 a existat un contract continuu de inchiriere,
proprietarul a obtinut titlul de proprietate al imobilului insa pe cai neortodoxe ca sa zic asa.au plimbat titlurile de proprietate de la un om la altu.
statul nu s-a mai ocupat de obligatiile contractului inca din ani 90
chiria fiind partial platita.acest lucru poate dovedi neprecaritatea proprietarului
in cazul unei intentii de a uzucapa imobilul(uzucapiunea lunga durata) prin jonctiunea posesiei?
Uzucapiunea este unul din efectele posesiei prin care posesorul poate deveni proprietar.Dar,conform art .918(1)NCC "Nu constituie posesie stapanirea unui bun de catre un detentor precar,precum:
a) locatorul,comodatarul,depozitarul,creditorul gajist;" Ca atare, raspunsul la intrebarea dvs. este NU.
Ce fel de titlu a obtinuit si pe ce cai neortodoxe?