Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor!!!

cu ce litera poate angajatorul sa-mi inchida cartea de munca pentru a putea beneficia de indemnizatia de somaj?
Cu art.65(1) din codul muncii.
Aceasta e cea mai frecventa situatie, art 65 (1) care se refera la concediere datorata desfiintarii postului.

Dar mai pot exista si alte sitautii, si anume urmatoarele:

"Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin. (41) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
sincere multumiri!!!!!!!!