avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor!!!

cu ce litera poate angajatorul sa-mi inchida cartea de munca pentru a putea beneficia de indemnizatia de somaj?
Cel mai recent răspuns: anna_iuly , utilizator 17:18, 25 Iunie 2009
Cu art.65(1) din codul muncii.
Aceasta e cea mai frecventa situatie, art 65 (1) care se refera la concediere datorata desfiintarii postului.

Dar mai pot exista si alte sitautii, si anume urmatoarele:

"Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin. (41) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
sincere multumiri!!!!!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie MARIANASAVA MARIANASAVA BUNA ZIUA.Am o intrebare daca plec de la locul de munca prin demisie cu respectarea preavizului de 20 de zile calendaristice am dreptul la somaj dupa aceea ? (vezi toată discuția)
Pot primi somaj daca am doar 20 zile lucrate la ultimul angajator? anabojor anabojor Am plecat de la o firma prin desfacerea contractului cu 55b. Sunt angajata la o noua firma de 20 de zile si as vrea sa stiu daca pot primi somaj in cazul in ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca ioana b ioana b cu ce articol din codul muncii pot inceta contractul individual de munca ca angajatii sa beneficieze de somaj daca firma si-a suspendat activitatea pe 3 ... (vezi toată discuția)