avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general furnizor platit,dar nu am chitanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

furnizor platit,dar nu am chitanta

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:La societatea la care lucrez am gasit o factura din anul 2005 pe care scrie achitat numerar(nu este precizat numarul chitantei sau al bonului fiscal),insa in situatia mea contabila apare ca si furnizor neachitat deoarece nu am dovada platii.Am incercat sa iau legatura cu firma respectiva pentru a face rost de o copie dupa chitanta,dar nu am reusit. Cum trebuie sa procedez din punct de vedere contabil pentru a stinge datoria la furnizor?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: cristinaneacsu , utilizator 14:30, 25 Iunie 2009
In Ordin nr. 2374 din 12-12-2007
modificarea si completarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene

Publicatie: Monitorul Oficial nr. 25 din 14-01-2008
Emitent: Ministerul Finantelor
Contul 117 ''Rezultatul reportat''
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta rezultatului sau partii din rezultatul exercitiului precedent nerepartizat de catre adunarea generala a actionarilor/asociatilor, respectiv a pierderii neacoperite si a rezultatului provenit din corectarea erorilor contabile.
Contul 117 ''Rezultatul reportat'' este un cont bifunctional.
In credit

- sume anulate reprezentand datorii fata de furnizori, creditori diversi actionari/asociati aferente exercitiilor financiare anterioare (401, 404, 462, 455, 457 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze sumele anulate);
In debit...
- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate in exercitiul financiar curent, aferente exercitiilor financiare precedente (401, 404, 431, 437, 438, 441, 4423, 446, 447, 448, 462 si alte conturi in care urmeaza sa se evidentieze corectarea erorilor);

sau ,
as creea un analitic 401. si as incerca sa-l lamuresc cerand o fisa a furnizorului.
Ultima modificare: Joi, 25 Iunie 2009
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Am vorbit cu contabila de la firma respectiva si mi-a spus ca nu are cum sa ma ajute.Dupa spusele ei s-ar fi emis bon fiscal si nu are cum sa imi faca rost de el.In aceste conditii cum sting furnizorul?Prin contul 117?
Am uitat sa va spun ca pe factura era vorba de masa servita,fiind automat si achitata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare in contabilitate a unui computer Barti Maria Barti Maria Buna ziua, la inchiderea exercitiului financiar 2011 o societate comerciala a inregistrat profit in valoare de 5007 lei.adunarea actionarilor a hotarat ca din ... (vezi toată discuția)
Conturile 117 si 471 Enea Petra Enea Petra In anul 2008, s-a inregistrat in contul 471 o suma X, dar se regaseste si in prezent in balanta, contul 471 nefiind inchis. Se poate inregistra in anul 2012, ... (vezi toată discuția)
Acoperire pierdere ani precedenti contexaudit2 contexaudit2 buna ziua! as avea o problema cum se poate acoperi pierderea din anii precedenti 1. prin inregistrare contabila 455=117 fara sa ajungi la registrul ... (vezi toată discuția)