Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... plangere permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

plangere permis suspendat

Buna ziua! Pe data de 31.03.15 mi-a fost suspendat permisul de conducere in judetul Caras-Severin. Nu am semnat procesul verbal pe loc, astfel nu mi la inmanat ci mi-a venit acasa peste o saptamana. Stiu ca am dreptul de 15 zile sa contest procesul verbal in instanta, din momentul in care mi sa comunicat. Mie mi sa comunicat procesul verbal pe data de 06.04.15. Dovada permisului (valabila 15 zile) mi-a expirat pe data de 15.04.15 iar eu am trimis prin curier plangerea la judecatoria Caransebes pe data de 20.04.15 si a ajuns la ei pe data de 21.04.15. Intrebarea mea este, daca stie cineva si ma poate ajuta, cum procedez si de unde imi ridic permisul, pana se judeca plangerea mea in instanta? Va multumesc mult si as aprecia orice ajutor
Trebuie sa solicitati un certificat de grefa de la judecatorie cu care va prezentati la politie in vederea ridicarii permisului.

Daca fapta a fost savarsita pe teritoriul altui judet permisul de conducere retinut se trimite serviciului politiei rutiere al judetului care îl are în evidenta in termen de max. 15 zile de la retinere.

Certificatul de grefa trebuie ridicat personal sau de catre o persoana imputernicita.

Tot trebuie sa va deplasati la Caransebes pentru ridicarea certificatului de grefa. Cu aceasta ocazie mergeti la politie si va informati daca permisul dvs. se mai afla la politia Caransebes sau a fost trimis la politia din judetul in care locuiti. In functie de raspunsul primit actionati in consecinta.