Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbarea buletinului dupa divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbarea buletinului dupa divort

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Maine trebuie sa primesc decizia de divort prin posta si vreau sa merg la politie sa imi perforeze buletinul. Daca eu vreau sa imi fac mutatia in jud. Valcea, dar nu pot ajunge acum acolo, se poate sa mi se perforeze buletinul la Sibiu si pt. noul buletin sa merg la Valcea? Adica deocamdata vreau perforarea buletinului si vreau sa stiu daca se poate aici la Sibiu si dupa aceea sa merg la Valcea pt. buletinul nou? Este posibil?
Buna ziua,
Dupa ce ramane definitiva sentinta de divort si dupa ce o legalizati abia atunci va puteti schimba buletinul. Despre perforarea in Sibiu si mutarea in Valcea, este bine sa va interesati la Serviciul Carti de Identitate.
Nu va perforeaza nimeni buletinul. Sunteti obligata ca in termen de 15 zile de la obtinererea sentintei definitive sa va faceti un nou buletin. Daca vreti sa va mutati la Valcea, in termen de 15 zile va prezentati la serv. de evidenta din valcea si solicitati eliberarea noului buletin pe noul nume si la noua adresa.