Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalitate internship
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalitate internship

Buna seara,

Stiu ca in strainatate se practica si as vrea sa lansez si in Romania un program de internship pentru contabili tineri cu experienta zero sa ii aleg gen ca studenti sau imediat dupa - insa vreau sa fiu 100% in legalitate.

Ce as vrea: sa iau 10 tineri de 18-20 ani (2 echipe de cate 5), pe care sa ii angajez platiti part time sa zicem 3 ore/zi sa ii invat meserie (o luna sa dureze). Apoi din ei sa ii angajez pe cei mai buni. In afara celor 3 ore NU ar fi obligati sa vina DELOC. Insa as vrea sa le dau optional, doar daca vor ei, posibilitatea sa poata ramana si in afara orelor pentru a invata.

Este legal? As pune in contract expres ca nu sunt obligati sa vina decat la cele 3 ore, as face cu ei multe traininguri samd. Doritori as avea, dar vreau sa ma asigur ca sunt 100% legal inainte de a debuta.

Pentru ca cei care nu sunt alesi banuiesc ca vor incerca sa ma reclame pe la toate institutiile si nu as vrea sa ma trezesc cu vreun dosar.

Ce credeti?

As putea avea probleme si dupa (gen sa se uneasca 3 care nu au fost alesi la 6 luni dupa sa zicem sa ma dea in judecata) sau doar la un eventual control ITM?
remusmatache, utilizator
Vedeti aceste discutii:
- Ce spune legea priving stagiile de internship
www.avocatnet.ro/content/for...

- Contract Internship
www.avocatnet.ro/content/for...