avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie- este posibil sa am probleme?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie- este posibil sa am probleme?

Am un frate si o sora, mama le-a facut acte de vanzare cumpararepe case si terenuri, iar mie mi-a facut act de donatie. Sora a decedat anul trecut mostenitorii ei fiind fiul si sotul. Este posibil ca dupa moartea mamei sa imi sparga donatia mostenitorii sorei mele si fratele?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 17:47, 23 Aprilie 2015
stefaniaalina75 a scris:

Am un frate si o sora, mama le-a facut acte de vanzare cumpararepe case si terenuri ..

Adica in fapt tot donatie, dar una deghizata.

stefaniaalina75 a scris:

Este posibil ca dupa moartea mamei sa imi sparga donatia mostenitorii sorei mele si fratele?

Este posibil, dar putin probabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament sau donatie? mirey32 mirey32 Buna ziua! Am cumparat o casa si, din motive personale, am trecut-o pe numele mamei mele. In decursul acestui an vrem sa trecem casa pe numele fiului nostru ... (vezi toată discuția)
Va rog sa imi raspundeti symo75 symo75 Buna ziua.Sunem 4 frati,fiecare casatoriti cu copii la casele lor,mai putin sora cea mica care locuieste in casa mamei mele care este locuinta de stat.Acum 3-4 ... (vezi toată discuția)
Testament sau donatie? GeaninaC GeaninaC Buna ziua, am cateva intrebari despre o situatie cam incurcata, multumesc mult oricui imi poate da raspuns la intrebarile mele. Am plecat din tara in 2008 ... (vezi toată discuția)