Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art. 52 codul muncii, se aplica???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art. 52 codul muncii, se aplica???

cine ma poate lamuri??
"Suspendarea contractului individual de munca la plangerea penala a angajatorului impotriva salariatului, prevazuta in Codul muncii, este neconstitutionala, a decis, joi, Curtea Constitutionala a Romaniei, potrivit Mediafax.

CC a fost sesizata de o instanta privind exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 52 alin.(1) lit.b) din Legea nr.53/2003 - Codul muncii, potrivit carora "Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii: (...) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti".

Cu unanimitate de voturi, curtea a admis exceptia de neconstitutionalitate si a constatat ca dispozitiile conform carora contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in cazul in care acesta a formulat plangere penala impotriva salariatului sunt neconstitutionale."
cum si de cand se aplica?
poate fi angajatorul obligat sa primeasca inapoi functionnarul pe care l-a suspendat pt ca a fost trimis in judecata??
Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.

Angajatorul poate fi obligat sa-l primeasca inapoi pe functionarul pe care l-a suspendat pentru ca a fost trimis in judecata.