Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat suspendat din functie + Contract de munca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat suspendat din functie + Contract de munca suspendat ?

Hristos a inviat !

Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns cu privire la urmatoarea situatie:
- un salariat este judecat la Judecatorie intr-un Dosar penal pentru savarsirea infractiunii de delapidare
- salariatul-gestionar a depus un Angajament scris prin care a declarat ca achita prejudiciul /lipsa in gestiune, suma de plata fiind de 5 salarii – cf. Codului muncii
- institutia noastra nu i-a facut Plangere penala, iar in acest proces a depus un Raspuns scris ca nu se constituie parte civila vatamata, intrucat a recuperat prejudiciul.
Directorul l-a scos din gestiune – singura masura preventive care se poate lua.
Salariatul nu a fost cercetat si nu a fost sanctionat disciplinar.
Cazul a ajuns si in presa, iar directorul vrea acum sa il suspende din functie si sa ii suspende Contractul de munca.
Se mai poate asa ceva ?
Unii colegi spun ca da, altii spun ca legile s-au schimbat si ca
salariatul nu mai poate fi suspendat pentru ca ar fi o Decizie a Curtii Constitutionale
care nu da voie sa se suspende Contractul de munca, daca salariatul este judecat penal …..

Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns
- cum ar trebui procedat ?
Curtea Constituțională
Decizia nr. 279/2015 referitoare la excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 52 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii

1. Admite excepția de neconstituționalitate ridicată de Dorina Marioara Vese și Marilena Tăut în Dosarul nr. 1.824/111/2014 al Tribunalului Bihor - Secția I civilă și constată că dispozițiile art. 52 alin. (1) lit. b) teza întâi din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii sunt neconstituționale.

2. Respinge, ca inadmisibilă, excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 52 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, excepție ridicată de aceiași autori în același dosar al Tribunalului Bihor - Secția I civilă.

Definitivă și general obligatorie.

Decizia se comunică celor două Camere ale Parlamentului, Guvernului și Tribunalului Bihor - Secția I civilă și se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Pronunțată în ședința din data de 23 aprilie 2015.

art. 52 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii :
(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din inițiativa angajatorului în următoarele situații:
[...]
b) în cazul în care angajatorul a formulat plângere penală împotriva salariatului sau acesta a fost trimis în judecată pentru fapte penale incompatibile cu funcția deținută, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești.
.....
Dar in cazul de fata
cand angajatorul nu a formulat Plangere penala,
ci a raspuns la solicitarea instantei ca nu se constituie parte civila,
angajatorul poate suspenda Contractul de munca al salariatului-gestionar-inculpat ?
Nu exista vreo interdictie ?
Si plangerea penala cine a formulat-o?
In Dosarul penal exista un Proces verbal de sesizare din oficiu - emis de Inspectoratul Judetean de Politie.
Pentru solutionarea Dosarului Politiei, la o Adresa de solicitare,
institutia noastra a formulat doar un Raspuns scris
prin care a comunicat doar care a fost prejudiciul /suma achitata de salariatul-gestionar vinovat.
Apoi, In Dosarul penal exista:
- un Referat cu propunerea de punere in miscare a actiunii penale - emis de Politie
- Ordonanta de punere in micare a actiunii penale - emis de Parchet
- Rechizitoriu - emis de Parchet.

La solicitarea instantei penale, In Dosarul penal,
institutia noastra a formulat doar un Raspuns scris
ca nu se constituie parte civila vatamata,
intrucat a recuperat prejudiciul,
salariatul achitand integral suma.

Insa, salariatul a spus ca este judecat pentru fapta penala in sine,
chiar daca a achitat integral suma,
pentru ca se spune ca fapta ramane....
In acest caz, nu se poate dispune suspendarea c.i.m.