Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul varsta pentru pensie grupa 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul varsta pentru pensie grupa 1

Subiect: calcul stagiu realizat pentru pensie

1.sant nascut in 09.06.1960
2. Perioada 29.07.1977-02.04.1989 am statut de angajat cu C.M.
3.Perioada 04.08.1980-19.03.1981 incorporat
3.Perioada 02.04.1989-01.04.2001 statut de angajat cu C.M. grupa 1
5.Perioada 01.04.2001 - 01.06.2009 am statut de angajat cu C.M.conditii deosebite

Doresc sa aflu (ani,luni,zile) cat este:

a) stagiul complet de cotizare
b) total stagiu de cotizare realizat
c) stagiul asimilat
d)varsta la care pot cere pensionarea pentru limita de varsta avand in vedere anii lucrati in grupa 1 si conditii deosebite

multumesc anticipat !!
Inainte de a raspunde intrebarilor dvs., precizez ca nu calculez perioadele cu un program, ci cu pixul pe hartie, deci nu pot sa va raspund cu precizie, in zile, care sunt perioadele aferente stagiilor de cotizare.

Date generale: o persoana de sex masculin, nascuta in 09.06.1960, poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei standard de pensionare de 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare:
1. Perioada 04.08.1980-19.03.1981 este considerata stagiu asimilat stagiului de cotizare si este avuta in vedere la calculul pensiei.
2. Pentru perioada in care ati lucrat fara a avea 18 ani, trebuie sa prezentati Casei de Pensii si acordul scris al unuia dintre parintii dvs.. Daca nu aveti acordul parintilor pentru a desfasura o activitate, conform Codului muncii, Casa de Pensii va va calcula pensia incepand cu data de la care ati devenit major.
Eu va voi da raspunsul avand in vedere si perioada in care ati desfasurat activitate retribuita si erati minor.
3. Anii intregi lucrati in grupa I de munca si in conditii deosebite sunt:
-11 ani in grupa I;
-8 ani lucrati in conditii deosebite.
Nu conteaza, la calculul sporului pentru activitatea desfasurata in grupe de munca lunile sau zilele.
Pentru anii intregi lucrati in grupa I de munca, stagiului de cotizare realizat i se adauga un spor de 5 ani si 6 luni.
3. Stagiul realizat de cotizare este de aproximativ 31 ani, 2 luni si 14 zile (am scazut perioada in care ati fost incorporat). Adunand celor 31 ani si 2 luni sporul pentru grupa de 5 ani si 6 luni, rezulta ca, in prezent, aveti un stagiu realizat de 36 ani si 8 luni, stagiu care va permite sa solicitati atat pensie anticipata partiala cat si pensie pentru limita de varsta, daca indepliniti si conditia varstei standard.

Varsta standard de pensionare
1. De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la 61 de ani (varsta este redusa confom anilor lucrati in grupa I de munca si in conditii deosebite).
2. De pensie anticipata partiala puteti beneficia la 60 de ani.

Raspunsul meu este dat in functie de actualele prevederi legale. :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc din toata inima pentru raspuns, apreciez efortul pe care il faceti pentru calcule.
Cu mult respect,
Marius S.
Sunt nascut pe 18.05.1965.
-perioada 07.09.1983-19.11.1987 am statut de angajat cu CM.
-perioada 27.10.1983-13.03.1985 incorporat.
-perioada 19.11.1987-01.04.2001 statut de angajat cu CM gr I.
-perioada 01.04.2001-01.07.2009 conditii speciale.
-din 01.07.2009 nu mai am gr.

Doresc sa aflu:
-cati ani trebuie sa mai lucrez cu CM si ce varsta trebuie sa am sa pot iesii la pensie anticipata.

Cu respect,va multumesc!
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa aveti un stagiu complet de cotizare de 35 de ani.
Perioada in care ati fost incorporat nu este avuta in vedere la calculul pensiei anticipate partiale.
Pana in 01.07.2009 aveti un stagiu de cotizare realizat+spor aferent grupei I de 32 ani si 4 luni.
Mai aveti, deci, de lucrat 2 ani si 8 luni pentru a indeplini conditia stagiului complet de cotizare.

Cu toate acestea, peste 2 ani si 8 luni nu veti avea si varsta de 60 de ani, cea de-a doua conditie pentru a beneficia de pensie anticipata partiala.
Prin urmare, mai devreme de anul in care impliniti 60 de ani nu veti putea solicita aceasta categorie de pensie, chiar daca veti realiza, mult mai devreme, conditia referitoare la stagiul complet de cotizare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
buna tatal meu are varsta de 54 ani vechime de 33 ani si 5 luni grupa 1de munca 24 se poate pensiona in conditii normale daca da ce-i trebuie si de ce sporuri beneficiaza va rog a-mi raspunde.Va multumesc fparte mult