Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Spor viza cfp
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Spor viza cfp

Daca un salariat a beneficiat pana la 01,04,2015 de spor de viza CFP in procent de 10%, iar incepand cu 01,05,2015 acest spor se majoreaza la 25%, cum se calculeaza si se acorda diferenta de 15% ? Se folosesc pe clase de salarizare ? Daca da, unei clase de salarizare cate procente ii revin ?
Legea nr.284/2010
art.20
(4)Pentru persoanele care exercita activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, salariul de baza detinut se majoreaza cu 4 clase de salarizare succesive suplimentare.
....

Diferenţa dintre două clase de salarizare succesive este de 2,5 % din salariul de bază, solda/salariul de funcţie, indemnizaţia lunară de încadrare, utilizându-se rotunjirea la a doua zecimală a coeficienţilor de ierarhizare aferenţi claselor de salarizare