avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Procedura de reducere a tva de la 24% la 9% pentru un ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Procedura de reducere a tva de la 24% la 9% pentru un magazin en detail

Buna ziua,
Care sunt procedurile de reducere a tva la stocul de marfa existent in magazin la 31 mai 2015?
Dar nota contabila pentru diferenta de tva rezultata?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:38, 29 Aprilie 2015
Faceti inventarul la produsele care intra in lista de aplicare a tva 9%.
Reducerea de pret se va inregistra in contabilitate valoric.
371 = % 0
378 - cu plus valoarea de mai jos
4428 - cu minus ce rezulta din diferenta intre 24% si 9% aplicata la total lista inventar
Asta inseamna ca de fapt nu scadeti deloc pretul la raft si castigul se reflecta in cresterea adaosului.
este legala aceasta contare?
la un eventual control nu ma intraba de ce nu am micsorat pretul?
Legea impune scaderea cotei de tva practicata de la 24 la 9, nu scaderea adaosului , deci a pretului din raft.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casare marfuri uzate moral gabinemo gabinemo Am urmatoarea intrebare: Cum se inregistreaza in contabilitate(monografie) scaderea unor marfuri uzate moral. Va multumesc (vezi toată discuția)
Stocuri de marfa la 31.12.2015 niko79 niko79 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare: Am o societate (comert cu amnuntul), care tine gestiunea la pret de vanzare, toata marfa fiind la ... (vezi toată discuția)
Pv de reducere pret carleta carleta Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum inregistrez pv de scadere a pretului la marfa din gestiune. Este vorba despre un magazin de haine si incaltaminte ... (vezi toată discuția)