Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Vanzare online
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Vanzare online

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie :
- o societate din RO platitoare de TVA va efectua vanzari online prin magazin online catre persoane impozabile/neimpozabile din UE
- Produsele vandute vor fi achizitionate de la un furnizor UE
- Furnizorul UE este din Germania si este inregistrat fiscal si in alte state membre UE
- Furnizorul UE se va ocupa de transportul produselor catre clientii din statele membre in care el este inregistrat fiscal

Nu am reusit sa ma lamuresc ce implicatii fiscale va avea societatea din RO. Sunt livrari intracomunitare sau vanzari la distanta ? Ce declaratii trebuiesc depuse de societatea din RO?

Va multumesc!
Complicata treaba...
Pai daca neamtul este inreg in Franta( sa zicem) si dvs vindeti catre o PF/PJ neplatitoare de tva , marfa se duce de la neamt( depozitul francez) catre un francez atunci el trebuie sa va factureze cu tva( livrare locala). Dvs recuperati TVA .
Neamt - roman = Livrare interna, tva
Roman - PF francez = livrare cu tva.
Sunteti obligat la inregistrare in franta pt a recupera tva ul
Daca francezul este platitor de tva( si roi) atunci aveti o operatiune triunghiulara.
neamt - roman livrare (fara tva)
Roman - francez operatiune Triunghiulara( fara tva)
Francez - neamt Ach intrac ( fara tva)