Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Somajul, stagiu de cotizare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Somajul, stagiu de cotizare pensie

perioada de somaj intra la stagiul de cotizare?
Da.
Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
.....
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;

Prin urmare, perioada in care ati beneficiati de indemnizatia de somaj se va lua in calcul la stabilirea stagiului de cotizare realizat pentru pensie.