Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul de cotizare pentru pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul de cotizare pentru pensie anticipata

buna ziua ! in luna august am intrebat in forum daca ma pot pensiona anticipat cu penalizare ...mi-ati raspuns si mi-ati calculat stagiul de cotizare .era de 34 ani pana in septembrie 2015.La noi se fac disponibilizari.am mers astazi la Casa de pensii si am intrebat daca somajul se adauga la stagiul de cotizare ( sper ca o sa ma trimeata in somaj ).stiam de la dumneavoastra ca se adauga .De la casa de pensii mi s-a spus ca nu se adauga la stagiul de cotizare !!!!!!!!
Va rog mult , mult de tot sa-mi raspundeti la ceasta intrebare : somajul intra in stagiul de cotizare ? daca da...va rog sa-mi spuneti coform carui articol din lege !!!!! nu stiu cum sa-mi argumentez informatia pe care o am de la dumneavoastra .........................................................!!!!!!! multumesc mult , mult
Legea 263/2010

ART. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;
Legea nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;
....

Astfel, perioada cat beneficiati de ajutor de somaj se ia in calcul la stabilirea stagiului de cotizare realizat pentru pensia anticipata.
multumesc mult ! ult !
1. - Depinde cu cine ati discutat la Casa de Pensii.
- Daca este adevarat ce spuneti atunci cine v-a dat un asemenea raspuns este nun neprofesionist si un necunoscator al legii.

2. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie contributia lunara fiind platita de Agentia de Somaj.

3. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 48.
(1) Beneficiarii de indemnizaţie de şomaj sunt asiguraţi în sistemul asigurãrilor sociale de stat şi în sistemul asigurãrilor sociale de sãnãtate şi beneficiazã de toate drepturile prevãzute de lege pentru asiguraţii acestor sisteme.

(2) Contribuţia pentru asigurãrile sociale de stat şi contribuţia pentru asigurãrile sociale de sãnãtate se suportã din bugetul asigurãrilor pentru şomaj şi se vireazã caselor de asigurãri respective de cãtre agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã.

4. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
III. persoanele care beneficiaza de drepturi banesti lunare, ce se asigura din bugetul asigurarilor pentru somaj, in conditiile legii, denumite in continuare someri;

Art. 98
(2) Pentru perioadele in care persoana a fost somer, la determinarea punctajului lunar se iau in considerare drepturile banesti lunare acordate care au constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale.

5. Sa ne comunicati si noua ce vi se mai spune dupa ce ii aratati aceste texte de lege.