avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj

Buna ziua,
Daca angajatorul imi ofera o alternativa, dar cu totul alte atributiuni implicand factori de stres carora nu le pot face fata, drept pentru care refuz alternativa, mi se poate desface contractul de munca fara ca eu sa pot beneficia de ajutorul de somaj?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:06, 29 Aprilie 2015
Depinde de decizia angajatorului .

Cu ce ocazie vi s-a facut acea alternativa?
letitia1961 a scris:
Daca am o alta sursa de venit decat salariu, materializat intr-o mostenire, beneficiez de ajutor de somaj in urma disponibiizarii?


Toate problemele legate de acest subiect le spuneti aici, nu este nevoie sa deschideti un alt topic.
Folositi butonul "Raspunde".
Ultima modificare: Miercuri, 29 Aprilie 2015
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Posibil sa se intample, voiam doar sa stiu daca mi se 'poate forta mana'.Desigur ca ma astept la disponibilizare in urma refuzului, dar as vrea sa stiu daca patronul poate actiona legal desfacandu-mi contractul de munca in asa fel incat sa nu benficiez de ajutorul de somaj.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Aprilie 2015
ContSters302482, utilizator
Da, poate sa va inceteze c.i.m. astfel incat sa nu beneficiati de somaj.

Mostenirea nu are nicio legatura cu acordarea indemnizatiei de somaj.
Mostenirea este 'materializata' intr-un depozit bancar purtator de dobanda, implicit de venit.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Aprilie 2015
ContSters302482, utilizator

Alte discuții în legătură

Somaj standan54 standan54 Daca detin un depozit bancar pe termen la care primesc dobanda se considera venit in cazul in care sunt/voi fi in somaj? (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj ella2389 ella2389 Buna ziua. Zilele trecute mi s-a incheiat contractul de munca la o companie la care am lucrat 11 ani drept pentru care as vrea sa optez pentru indemnizatia de ... (vezi toată discuția)
Suspendare indemnizatie somaj felicia_albu@hotmail.com felicia_albu@hotmail.com daca sunt in somaj pot sa fiu presedinte de circumscriptie electorala in perioada alegerilor , sau trebuie sa-mi suspend indemnizatia de somaj =D> (vezi toată discuția)