Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj

Buna ziua,
Daca angajatorul imi ofera o alternativa, dar cu totul alte atributiuni implicand factori de stres carora nu le pot face fata, drept pentru care refuz alternativa, mi se poate desface contractul de munca fara ca eu sa pot beneficia de ajutorul de somaj?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Depinde de decizia angajatorului .

Cu ce ocazie vi s-a facut acea alternativa?
letitia1961 a scris:
Daca am o alta sursa de venit decat salariu, materializat intr-o mostenire, beneficiez de ajutor de somaj in urma disponibiizarii?

Toate problemele legate de acest subiect le spuneti aici, nu este nevoie sa deschideti un alt topic.
Folositi butonul "Raspunde".
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Posibil sa se intample, voiam doar sa stiu daca mi se 'poate forta mana'.Desigur ca ma astept la disponibilizare in urma refuzului, dar as vrea sa stiu daca patronul poate actiona legal desfacandu-mi contractul de munca in asa fel incat sa nu benficiez de ajutorul de somaj.
ContSters302482, utilizator
Da, poate sa va inceteze c.i.m. astfel incat sa nu beneficiati de somaj.

Mostenirea nu are nicio legatura cu acordarea indemnizatiei de somaj.
Mostenirea este 'materializata' intr-un depozit bancar purtator de dobanda, implicit de venit.
ContSters302482, utilizator