avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 268 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM per. determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM per. determinata

Buna ziua !
Avem un angajat cu CIM per. det. care expira la 01.05.2015.
De fapt, este cel de al doilea CIM per. det. intrucat au survenit diverse modificari de proiect la lucrarea respectiva, a.i. a trebuit sa i prelungesc primul ctr., dupa care i l am facut pe cel de al doilea.
Acum, avem nevoie de el inca o luna, si nu stiu cum ar fi mai corect sa procedez:
Sa i prelungesc cel de al doilea ctr. cu inca o luna ( are deja 6 luni prin trei A.A )
sau sa i intocmesc unul nou.
Primul ctr. insumeaza 9 luni, deci in total ar fi 15 luni - din 2 ctr.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:11, 30 Aprilie 2015
I se mai poate prelungi durata c.i.m.

Cel de-al doilea c.i.m. poate avea cel mult o durata de 12 luni.

art.82 C.mun.
....
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare perioada determinata - prelungire contract padicam padicam Am angajat un baiat pe o functie pe o per det de o luna,apoi am schimbat functia si pt o alta per det tot de o luna.Acum tre sa prelungesc cim,dar vreau tot pt ... (vezi toată discuția)
Contract de munca durata determinata Elssa Elssa Buna ziua, Am angajat un salariat cu contract de munca pe durata determinata apoi i s-a prelungit contractul de doua ori (deci are 2 acte aditionale pentru ... (vezi toată discuția)
Prelungire contract perioada determinata Ank27 Ank27 Buna ziua!Imi puteti confirma ca, contractul de munca incheiat pe durata determinata se poate prelungi de \"n\" ori in decurs de 36 luni, dar durata unei ... (vezi toată discuția)