Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM per. determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM per. determinata

Buna ziua !
Avem un angajat cu CIM per. det. care expira la 01.05.2015.
De fapt, este cel de al doilea CIM per. det. intrucat au survenit diverse modificari de proiect la lucrarea respectiva, a.i. a trebuit sa i prelungesc primul ctr., dupa care i l am facut pe cel de al doilea.
Acum, avem nevoie de el inca o luna, si nu stiu cum ar fi mai corect sa procedez:
Sa i prelungesc cel de al doilea ctr. cu inca o luna ( are deja 6 luni prin trei A.A )
sau sa i intocmesc unul nou.
Primul ctr. insumeaza 9 luni, deci in total ar fi 15 luni - din 2 ctr.
I se mai poate prelungi durata c.i.m.

Cel de-al doilea c.i.m. poate avea cel mult o durata de 12 luni.

art.82 C.mun.
....
(3) Contractul individual de munca pe durata determinata poate fi prelungit, in conditiile prevazute la art. 83, si dupa expirarea termenului initial, cu acordul scris al partilor, pentru perioada realizarii unui proiect, program sau unei lucrari.
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.