Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... doi asociati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

doi asociati

in firma suntem doi asociati,banuiesc ca celalalt face lucruri necurate (pe scurt) poate vinde societatea fara acordul meu?
Nu poate face acest lucru fara acordul dvs. Daca va incerca o asemenea operatiune, va trebui , evident, sa ii prezinte potentialului cumparator , documentele societatii..statutul si altele, din care va reiesi ca n u este asociat unic.
In principiu, asociatul nu poate cesiona partile sale sociale decat cu acordul asociatului sau, daca acesta nu doreste sa le preia. Insa, potrivit prevederilor Legii 31/1990, in actul constitutiv al societatii se pot stipula si aceste conditii.
daca face lucruri necurate dupa cum am spus sunt si eu raspunzatoare daca nu am cunostinta de ceea ce face?
Puteti sa concretizati putin ce intelegeti prin lucruri "necurate" pe care le face asociatul? Sa dati unul -doua exemple?
Puteti sa ne spuneti care este participarea procentuala a fiecarui asociat la profitul si pierderile societatii?
Puteti sa ne spuneti daca sunteti si administratori, amandoi asociatii, cu puteri depline?
Aceste informatii pot ajuta la formularea unui raspuns referitor la solicitarea dvs, privind o eventuala raspundere in raport de lucrurile" necurate" savarsite de asociatul dvs.
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Nu se paote face nimic fara acordul Dmv...dca face lucruri necurate si Dmv nu sunteti de acord , puteti sa-i cesionati partile sociale si sa iesiti din societatea respectiva.