Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare perioadă determinată
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare perioadă determinată

Ar exista vreo posibilitate de schimbare a condiţiilor de angajare (mă refer la vechimea în specialitatea studiilor) a unui salariat contractual , pe un post temporar vacant de cons. jur. care are o vechime de 7 ani însă intră în concediu de îngrijire copil pt 2 ani şi e foarte greu să găseşti un înlocuitor care să corespundă condiţiilor de vechime!!! Ce facem dacă nici unul din candidaţi nu îndeplineşte această condiţie....poate fi acceptat unul care obţine punctajul cel mai mare, fără condiţia de vechime_? Funcţia e foarte importantă, practic instituţia ar rămâne fără cons. jur. timp de 2 ani şi nu există alt salariat care să preia atribuţiile. Vă mulţumesc !
Nu se pot schimba conditiile de angajare, decat daca se organizeaza un alt concurs.
Sau
Detasati pe cineva care indeplineste conditiile respective.
adică, după ce se vacantează postul...din păcate nu e cazul, iar detaşarea nu e posibilă, pt că nu e un alt angajat care îndeplineşte condiţiile...aşa că, ce facem, rămânem fără jurist 2 ani ?!
Tpopa, utilizator
Probabil ca da , ramaneti fara consilier juridic daca nu exista cineva care sa indeplineasca acele conditii.
singura soluţie : avocat, prin contract asistenţă juridică !
Este si asta o solutie.