Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Înregistrare împrumut SC de la o persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Înregistrare împrumut SC de la o persoana fizica

Recent SC la care lucrez dorește sa ia un împrumut de la o persoana fizica în suma de 150.000 RON. Intrebarea mea este, dacă aceasta suma este purtătoarea de dobândă, unde o voi înregistra? Înțeleg ca valoarea împrumutului se trece în ct 462.
Imi puteți spune care este nivelul dobânzii admise pt un astfel de împrumut?
Suma este mare, asociații știu ca exista un prag de 15000 de euro. Și au spus ca vor face demersurile necesare. Este totuși legal?
Nu se poate lua imprumuturi decat de la institurii specializate.
Singura varianta e aceea in care asociatii lasa la dispozitia firmei o suma de bani pe o perioada si aceasta valoare se trece in contul 455.