Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Scoaterea din spatiu
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Scoaterea din spatiu

Buna ziua!

am si eu o intrebare poate ma poate cineva ajuta. am luat in spatiul meu o nepoata, fara chirie nici nu sta cu mine doar ca nu avea unde sa isi faca domiciuliul cand i-a expirat buletinul. exista vreo posibilitate sa o scot din spatiul locativ, sa ii anuleze buletinul sau macar domiciliul?eu am citit undeva ca printr-o declaratie notariala depusa la politie se poate scoate de pe adresa mea.este adevarat? Va multumesc!
Nu, nu este adevarat. Evacuarea se face doar prin hotarare judecatoreasca. Dar de ce nu vorbiti cu nepoata dvs.daca tot nu mai sta la dvs. sa isi faca buletin pe adresa unde locuieste efectiv. Desigur ii puteti face o reclamatie la politie cum ca locuieste fara forme legale la adresa x, dar asta nu va ajuta prea mult , eventual primeste nepoata o amenda intre 40-80 lei. Fiind neamuri e de preferabil sa va intelegeti amiabil, de vorba buna.
tocmai aici e problema ca nu are unde sa isi faca mutatia si am vrut sa o ajut.deci nu am nici o posibilitate sa o scot de pe adresa mea?
Daca nu gaseste pe cineva care sa o ia in spatiu nu prea vad cum o sa scapati de adresa dvs. din act.
Nu exista nici o reglementare din punctul asta de vedere in lege?
Din pacate nu exista. Doar persoanele fara adapost primesc o carte de identitate provizorie in care la domiciliu este inscris doar orasul, dar nu e cazul nepoatei dvs. daca locuieste efectiv la dvs. e firesc sa aiba domiciliul la adresa dvs.Daca nu locuieste la dvs. atunci sa-si faca domiciliul la adresa la care locuieste efectiv.