avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită sunt obligata sa platesc probele depuse de executor?
Discuție deschisă în Executare silită

sunt obligata sa platesc probele depuse de executor?

am facut contestatie la o executare silita
am vrut sa stiu detaliat care sunt cheltuielile din rubtica " diverse cheltuieli cu executarea" si am cerut instantei ca executorul sa le numeasca pe fiecare si sa arate valoarea
la termenul trecut , executorul care este parte in proces a depus o fotocopie cu aceste cheltuieli si mi-a pretins suma de 27 lei pt aceasta sub sanctiunea suspendarii dosarului daca nu platesc
Instanta a trecut in incheiere cererea executorului, si anume daca nu platesc dosarul se suspenda
am privit acest lucru ca pe o ingradire din partea instantei si am refuzat sa platesc
daca executorul este parte in proces, sunt eu obligata sa-i platesc probele depuse pt a justifica lacomia la care s-a pretat?
consider ca avea obligatia de la inceput sa detalieze pt care motiv i mi ia banii si sa prezinte chitante pt demersurile pa care pretinde ca le-a facut cantracost
eu nu am solicitat fotocopie, putea sa scrie si de mana informatiile caci poate costa mai putin

multumesc!
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 08:54, 6 Mai 2015
Da, legea vă obligă să plătiți contravaloarea xeroxării actelor din dosarul de executare.
o pagina xeroxata costa 27 lei?
Așa cer ei, deobicei Instanța le cenzurează aceste cheltuieli. Aveți noroc că este o singură pagină!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executorul judecatoresc este platit de catre stat? dogarudobra dogarudobra va rog sa ma ajutati sa stiu: - executorul judecatoresc primeste salariu de la Stat? - ce act normativ stabileste preturile solicitate de executor? De ... (vezi toată discuția)
Plata fotocopii xerox Narcisa_ Narcisa_ Am fost la parchet, m-am uitat printr-un dosar, si apoi am facut cerere pentru eliberare fotocopii de pe paginile pe care le-am mentionat in cerere. Am primit ... (vezi toată discuția)
Taxa fotocopie dosar Mia4 Mia4 Buna ziua! Intr un dosar pentru contestare executare silită am plătit taxa de timbru,mi se solicită si taxa fotocopie dosar de la executor . Pute ti sa ma ... (vezi toată discuția)