avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Probleme cu avocatul
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Probleme cu avocatul

In dorinta de a-mi recupera o suma de bani de la o societate am solicitat serviciile unui avocat.Suma de recuperat era de 5814,5 euros, care reprezinta o diferenta de restituit.S-au facut urmatoarele demersuri: redactare actiune in pretentii, pt care am platit suma de 2500 onorariu si 1500 cheltuieli de judecata in 28.07.2010
S-a dat sentita in care se admite cererea mea si se someaza creditoarea la plata sumei de 4857 euros si 39 lei cheltuieli de judecata. Avocatul a cerut doar 4857 in loc de 5814 din greseala, s-a uitat eronat la extrasul de cont!!!!
Societatea a facut contestatie avocatul a facut o redactare intampinare contestatie in anulare si i s-a platit suma de 3000ron. Prin sentinta s-a respins contestatia societatii si se declara prima sentinta irevocabila,
In 11.02.2013 avocatul face redactarea cererii de investire cu formula executorie, (desi am inteles ulterior ca nu mai era necesara) si i se plateste suma de 1500, nici acuma nu stiu catre ce birou executoresc. Acuma avocatul nu raspunde la telefon si as dori sa stiu ce as putea face in aceasta situatie, unde ma indrept,cum pot recupera cheltuielile facute??, multumesc
Ultima modificare: Marți, 5 Mai 2015
mariasc, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 13:00, 5 Mai 2015
Ar trebui sa aflati unde este dosarul de executare si sa mergeti la dl. executor.
Astfel va veti recupera cheltuielile.
Poate intrebati debitorul, sigur stie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita, probleme plata executor pocoravalerica pocoravalerica Buna ziua, Am fost parte intr-un proces cu Asociatia de proprietari si aceasta din urma a fost obligata cf unei hotarari judecatoresti la plata unei creante ... (vezi toată discuția)
Despre ce cheltuieli e vorba în documentul de încheiere de executare silită pentru pensia de întreținere? leonardy44 leonardy44 Buna seara! as dori o lamurire ref la un document de incheiere-de executare silita ,pt pensie de intretinere; -,,la care se adauga cheltuieli de executare ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecatã stabilite ºi la fond, ºi în recurs ContSters271857 ContSters271857 daca se dau de instanta de judecata cheltuieli cu avocatu 100 lei la tribunal iar la recurs scrie definit si irevocabil 1500 cheltuieli cu avocatu trebuiesc ... (vezi toată discuția)