Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit

Mama decedata in 2010 a luat un credit de la firma Provident inainte de deces cu vreo doi ani. La data decesului mai avea de platit 636 Ron. Creditul era de 1800Ron (ea platise pina la data decesului 2300 Ron). Mama a locuit pina la deces in apartamentul meu. Succesiunea nu am facut-o caci nu am avut de ce. Nu a lasat nimic. Fratele meu e handicapat si are o pensie de 405 Ron. (eu sint cea care il intretin):). Zilele trecute am gasit in cutia de scrisori o scrisoare de la provident adresata mamei ca o someaza sa plateasca acel rest de 636 Ron. Sint convinsa ca agentul stie ca mama a murit. intrebarea mea este poate fi obligata o persoana moarta de cinci ani sa plateasca creditul ramas?
Eu nu am luat legatura cu cei de la provident pentru ca nu am nici o calitate. Ce se poate intimpla mai departe?
multumesc pentru raspuns
intrebarea mea este poate fi obligata o persoana moarta de cinci ani sa plateasca creditul ramas?

:giggle:

Cei care ar putea fi obligati sunt mostenitorii, daca nu ati acceptat mostenirea ( care e formata si din bunuri si din datorii), nu veti plati.