Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obtinere spor de stres
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obtinere spor de stres

sper ca pot primi informatii utile de la cei care stiu despre acest lucru .intrebare cum se obtine si care sant pasi legali care trebuiesc urmati pentru a obtine sporul de stres si sporul de fidelitate (in speta este de vb.de functionari publici angajati ai primariei"politie comunitara"in speranta ca ma veti indruma va multumesc
Art. 16. - (1) Personalul din cadrul Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului in Romania beneficiaza de urmatoarele sporuri:
a) pentru pastrarea confidentialitatii in legatura cu faptele, informatiile sau documentele de care iau cunostinta in exercitarea functiei, personalul primeste lunar un spor de confidentialitate de pana la 15%, calculat la salariul de baza;
b) personalul care lucreaza in conditii de risc si suprasolicitare neuropsihica beneficiaza de un spor de pana la 10%, calculat la salariul de baza;
c) personalul care lucreaza in conditii vatamatoare beneficiaza de un spor de pana la 10%, calculat la salariul de baza.
(2) Locurile de munca, categoriile de personal si procentul concret al sporurilor care se acorda potrivit alin. (1) lit. a), b) si c) se stabilesc prin decizie a presedintelui institutului.

mai multe detalii gasiti in Ordonanta Guvernului nr.10/2008
multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat ,observ ca aici se face referire la o anumita categorie de functionari ,exista calea legala de a face legatura si cu alte categori de functioonari? va multumesc pentru timpul acordat
Personalul Politiei Comunitare beneficiaza de salarizarea functionarilor publici sau a personalului contractual, în functie de categoria din care face parte, potrivit legii.

Astfel, pentru salarizarea functionarilor publici puteti vedea Ordonanta 6/2007 privind unele masuri de reglementare a drepturilor salariale a functionarilor publici pana la intrarea in vigoare a legii prvind sistemul unitar de salarizare, cu modificarile si completarile ulterioare , precum si OG nr. 10/2008 privind nivelul salariilor de baza si al altor drepturi ale personalului bugetar
va multumesc foarte mult,