Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de asigurare de sanatate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de asigurare de sanatate?

Buna ziua,
In conditiile in care angajatorul nu a platit catre buget taxele CASS dar mi-au fost retinute din salariu pot beneficia ca salariat de asigurarea de sanatate,utilizarea cardului nu va fi afectata?Multumesc.
In cazul contributiilor de asigurari sociale de sanatate (CASS) salariatul nu este asigurat daca aceste contributii nu s-au platit.
In acest caz va rog mult sa-mi spuneti daca pot beneficia de asigurarea de sanatate a baiatului meu care are handicap grav si pensie de invaliditate,are 20 ani eu fiind tutorerle lui,si cum se procedeaza?Va mulutmesc!
1. Fiind pensionar fiul dvs. este asigurat la sanatate si puteti fi coasigurata lui.

2. Luati legatura cu Casa de Pensii sa va spuna cum sa procedati.
Va multumesc de raspuns!