avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registrul banilor personali la pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registrul banilor personali la pfa

Pentru PFA cu un singur administrator e nvoie de registru de bani personali?
Nu am nici un angajat.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 21:07, 11 Mai 2015
Daca aveti casa de marcat, trebuie si acel registru caci in lege nu se refera doar la salariati. Va redau din lege:
6. La articolul 4 alineatul (12), după litera h) se introduce o nouă literă, litera i), cu următorul cuprins:
“i) la ora începerii programului de lucru, să asigure înregistrarea sumelor de bani deţinute de
personalul operatorului economic care îşi desfăşoară activitatea în unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, într-un registru de bani personali, special întocmit în acest sens. Orice sumă de bani înregistrată în plus faţă de suma înregistrată la ora începerii programului de lucru, nu reprezintă sumă justificată prin registrul de bani personali.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registrul cu banii personali viorel-catalin viorel-catalin am un srl, unic asociat, doar eu lucrez acolo, nu am angajati, mai am nevoie de registrul acela cu sumele la venire si plecare? (vezi toată discuția)
Registul de bani personali blue_eyes blue_eyes Daca o educatoare care lucreaza intr-o gradinita particulara, nu are nici un contact cu casa de marcat sau cu banii care se incaseaza, este obligata sau ... (vezi toată discuția)
Registrul de bani personali Clara_Sapun Clara_Sapun V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde la urmatoarea intrebare: PFA cu norma de venit, sediul la domiciliu - acasa-, unde stau si mama si sora mea, ... (vezi toată discuția)