Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registrul banilor personali la pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registrul banilor personali la pfa

Pentru PFA cu un singur administrator e nvoie de registru de bani personali?
Nu am nici un angajat.
Daca aveti casa de marcat, trebuie si acel registru caci in lege nu se refera doar la salariati. Va redau din lege:
6. La articolul 4 alineatul (12), după litera h) se introduce o nouă literă, litera i), cu următorul cuprins:
“i) la ora începerii programului de lucru, să asigure înregistrarea sumelor de bani deţinute de
personalul operatorului economic care îşi desfăşoară activitatea în unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, într-un registru de bani personali, special întocmit în acest sens. Orice sumă de bani înregistrată în plus faţă de suma înregistrată la ora începerii programului de lucru, nu reprezintă sumă justificată prin registrul de bani personali.