Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registul de bani personali
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registul de bani personali

Daca o educatoare care lucreaza intr-o gradinita particulara, nu are nici un contact cu casa de marcat sau cu banii care se incaseaza, este obligata sau trebuie sa completeze registrul de bani personali? Multumesc!
Va redau din oug 8 din 2015:
i) la ora începerii programului de lucru, să asigure înregistrarea sumelor de bani deţinute de personalul operatorului economic care îşi desfăşoară activitatea în unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, într-un registru de bani personali, special întocmit în acest sens. Orice sumă de bani înregistrată în plus faţă de suma înregistrată la ora începerii programului de lucru, nu reprezintă sumă justificată prin registrul de bani personali. Modelul, conţinutul registrului de bani personali, precum şi procedura de înregistrare a acestuia la organul fiscal se aprobă prin ordin al ministrului finanţelor publice, în termen de 10 zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă."
Ordinul 513/2015 face referire la aplicabilitatea art.4, alin.12, lit i. din OUG 28/1999 care prevede ca:
(12) Utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale sunt obligaţi:

Obligatia de a intocmi acest registru difera in fc de situatia daca la nivelul gardinitei se foloseste casa de marcat, atunci trebuie ca registrul sa existe si salariata sa il completeze chiar daca nu vine in contact direct cu banii, daca nu se utilizeaza casa de marcat atunci textul de lege nu are aplicabiliate.