Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen de la comunicare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen de la comunicare

Intr-un dosar civil s-a dat solutia "......" cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Aceste 15 zile sunt zile lucratoare sau zile calendaristice ?
Sunt zile calendaristice,libere, adica nu se socoteste ziua in care incepe si ziua in care se sfarseste termenul. Daca termenul se implineste intr-o zi nelucratoare, sau de sarbatoare legala, atunci el se prelungeste pina in prima zi lucratoare.
Termenul se calculeaza pe zile libere , neintrand in durata de calcul nici prima zi , nici ultima zi de implinire a termenului , nici eventualele zile nelucratoare.
(sambete , duminici )
termenul prelungindu-se pana la prima zi lucratoare
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
aveti grija cat asteptati comunicarea.
sunt instante prin tara care nu mai au bani sa comunice prin posta hotararile.