Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general termen depunere bilant 30.06.2009
Discuție deschisă în Contabilitate în general

termen depunere bilant 30.06.2009

va rog sa-mi comunicati care este termenul de depunere a bilantului la 30.06.2009 pentru un SRL.
15 august 2009
OMF 2123/2009:
Raportarile contabile la 30 iunie 2009, precum si declaratiile operatorilor economici care nu au
desfasurat activitate, sau se afla in curs de lichidare se vor depune pana cel mai tarziu 14 august 2009.
În Ordinul Ministerului Finantelor Publice nr. 2123/2009 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2009 se prevede că “Operatorii economici, indiferent de forma de organizare şi forma de proprietate, a operatorilor economici au obligaţia să întocmească şi să depună raportări contabile la 30 iunie 2009 la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice”. La Nomenclatorul -forme de proprietate, persoanele juridice fara scop patrimonial, nu sunt prevăzute pentru raportări contabile la 30.06.2009.
În art 1 din Legea contabilităţii se prevede că:” obligatia organizarii si conducerii contabilitatii proprii,respectiv a contabilitatii financiare, si dupa caz, a contabilitatii de gestiune, revine:(...)− asociatiilor si celorlalte persoane juridice cu si fara scop patrimonial;
(...)”.
Prin OMEF nr. 1969/2007 privind aprobarea reglementarilor contabile pentru persoanele juridice fara scop patrimonial, art. 1. alin. 2 - Reglementarile contabile sunt obligatorii pentru asociatii, fundatii sau alte organizatii de acest fel, partide politice, patronate, organizatii sindicale, culte religioase, precum si pentru alte persoane juridice infiintate in baza unor legi speciale, in scopul desfasurarii de activitati fara scop patrimonial, care au obligatia, potrivit legii, sa conduca contabilitatea in partida dublă şi să intocmeasca situatii financiare anuale.
ÎNTREBARE:
Organizaţiile profesionale (alte persoane juridice infiintate in baza unor legi speciale) se încadrează în prevederile Ordinul Ministerului Finantelor Publice nr. 2123/2009 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2009 ?
Mulţumesc !
ce se intampla daca va fi depus pe 17,18 sau 19 aug?#-o
#-o:help:
, Contabil
daca la o societate contabilul angajat are experienta si studii superioare economice (economist pe diploma) mai trebuie ca firma sa duca bilantul la expert la vizat sau poate fi depus asa la administratie?
, Contabil