Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorii n-au voie sa supravegheze video salariatii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorii n-au voie sa supravegheze video salariatii in birouri si nici sa-i amprenteze ..

Buna ziua,
Am , doua intrebari , va rog sa fiti atat de amabili, al caror raspuns este foarte important pentru mine

1.Si daca deja ei (angajatorii au facut acest lucru iar noi am semnat "amprentarea" pentru ca nu am avut de ales, ce e de facut?:(
2.Cum este legal ?- La inventar se face diferenta plus minus, se plateste minusul , sau angajatorul ramane si cu plusul si cu suma minus recuperata integral de la angajati?
Va multumesc foarte mult
1. Potrivit dispozițiilor art. 8 alin. (3) din Decizia nr. 52/2012 a ANSPDCP , "Nu este permisă prelucrarea datelor cu caracter personal ale angajaţilor prin mijloace de supraveghere video în interiorul birourilor unde aceştia îşi desfăşoară activitatea la locul de muncă, cu excepţia situaţiilor prevăzute expres de lege sau a avizului Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal."

In situaţia în care persoana în cauză apreciază că i s-au încălcat drepturile garantate de lege, în conformitate cu art. 25 coroborat cu 27 din Legea nr. 677/2001, modificată şi completată, poate înainta plângeri sau sesizări către Autoritatea de Supraveghere.

2. La inventar , plusul ramane in gestiunea angajatorului , iar lipsa in gestiune este imputata salariatului care a cauzat acel prejudiciu.

Crearea de plusuri in gestiune prin mijloace frauduloase se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani. Daca mijlocul fraudulos constituie prin el insusi o infractiune, se aplica regulile privind concursul de infractiuni.