Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Camere de supraveghere
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Camere de supraveghere

As dori sa intreb daca e legal instalatra de camere in hala de productie.In urma instalari ne fiind un minim de intimitate ce duce la stresarea angajatului.
Buna ziua!
In anumite cazuri pot fi instalate camere de luat vederi. Mai mult, sunt cazuri in care este obligatoriu pentru o societate sa instaleze mijloace de supraveghere video.
Bineinteles, orice astfel de prelucrare de date cu caracter personal trebuie sa fie efectuata in limitele legii. Un exemplu despre aceste limite/conditii il reprezinta art. 8 din Decizia ANSPDCP 52/20012, care prevede urmatoarele:
"Art. 8
(1) Prelucrarea datelor cu caracter personal ale angajaţilor prin mijloace de supraveghere
video este permisă pentru îndeplinirea unor obligaţii legale exprese sau în temeiul unui interes legitim, cu respectarea drepturilor persoanelor angajate, în special a informării prealabile a acestora.
(2) În situaţia în care nu sunt aplicabile prevederile alin. (1), prelucrarea datelor cu
caracter personal ale angajaţilor prin mijloace de supraveghere video nu se poate efectua decât pe baza consimţământului expres şi liber exprimat al acestora, cu respectarea drepturilor persoanelor angajate, în special a informării prealabile a acestora.
(3) Nu este permisă prelucrarea datelor cu caracter personal ale angajaţilor prin mijloace
de supraveghere video în interiorul birourilor unde aceştia îşi desfăşoară activitatea la locul de muncă, cu excepţia situaţiilor prevăzute expres de lege sau a avizului Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal."

Pentru mai multe clarificari, cititi Decizia nr. 52/2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video ( [ link extern ] )

Ati putea, in prima faza, sa va interesati daca angajatorul a obtinut avizul ANSPDCP cu privire la masura instalarii misloacelor de supraveghere video.
In cazul in care apreciati ca respectiva supraveghere nu respecta prevederile legale aplicabile, faceti o sesizare catre ANSPDCP.

Cu stima,
Lamuriri suplimentare gasiti aici: www.avocatnet.ro/content/art...