Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cat timp trebuie tinute declaratiile pe proprie ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cat timp trebuie tinute declaratiile pe proprie raspundere de la o competitie de alergare?

Buna ziua,

Am organizat recent o zi de miscare cu multiple probe de alergare, de la 1 km la semimaraton. Declaratiile pe propria raspundere date de participanti sau de parinti pentru copiii minori cum ca sunt apti pentru competitia la care participa si ca exonereaza organizatorul de eventuale consecinte; cat timp se pastreaza, daca se pastreaza?

Cu stima
Un răspuns strict tehnic, raportat la Legea 16/1996 republicată în 2014 (Legea Arhivelor), este că trebuie să le păstrați minim 1 an.
Selecționarea documentelor operează cu termene de 1 an și multiplu de an funcție de importanța documentelor.
Declarațiile le constituiți în dosar(e) și le arhivați.
multumesc frumos!
Cu multă plăcere.